Czy da się robić meble w bloku?

Dla zapalonych majsterkowiczów nie ma rzeczy niemożliwych. Wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazków, więc i hobby stolarskie da się prowadzić w bloku wielorodzinnym, ale do tego potrzebne są specjalne działania.

Na wstępie musimy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. W tym przypadku nasz niezbędnik to minimum: miarki, ołówek stolarski, piły, wiertarka, wkrętarka, pilniki, młotki, śrubokręty, imadło, strugi, dłuta i sprzęt malarski. Wymieniony sprzęt można kupić w zwykłym markecie zamiast markowych, ale drogich narzędzi. Dlaczego? Wielu doświadczonych stolarzy udzieli takiej porady, ponieważ nie każdy, kto chce być stolarzem, przetrwa próbę czasu. Stąd lepiej zaoszczędzić a później zastosować zasadę, że jak narzędzie się zużyje to najlepszy znak, że można kupić sprzęt lepszej jakości. Trzeba też pamiętać, że nie musi to być sprzęt superdrogi dla fachowców, który wyrabiają kilkaset mebli rocznie. Jesteśmy hobbystami, więc jak zrobimy 5-10 mebli w przerwie między pracą a rodziną, to i tak będzie nieźle. Ponadto nie jest konieczne też kupowanie wielu specjalistycznych narzędzi na zapas, zaplecze uzupełniajmy na bieżąco, dopasowując do projektów.

młotek dla stolarza

Dobrze, mamy narzędzia, co jeszcze? Odpowiedni stół do obróbki mebli. Nie może to być duży stół, bo w bloku nie ma miejsca. Może być składany na balkonie lub w piwnicy (np. blat przykręcony do ściany, ze składanymi nóżkami).

Kiedy już zakupimy sobie narzędzia i stół (a może sami wykonamy), czas na pierwsze projekty. W sieci jest mnóstwo ciekawych i prostych projektów dla początkujących. Po lekturze odpowiedniej strony lub obejrzeniu filmików, należy przygotować dokładny plan mebla, listę niezbędnych materiałów i narzędzi, jeśli jeszcze nie wszystko mamy. W planie trzeba chociaż oszacować czas potrzebny na zakupy i prace. To ważne, bo jeśli nastawimy się na zrobienie szafy w jedną sobotę, a o 18 dopiero wrócimy z zakupionymi materiałami i sprzętem, to szybko możemy się zniechęcić.

Jeśli mamy już narzędzia, miejsce na majsterkowanie i plan, to wystarczy zakasać rękawy.

Leave a Reply