Jak wybrać porządnego stolarza?

Na wybór porządnego fachowca do wykonania mebli czy parkietu warto przeznaczyć trochę czasu niż sobie później pluć w brodę. Znajomy pod wpływem impulsu zamówił na lokalnym bazarze meble kuchenne, oczywiście po okazyjnie niskiej cenie. Jak się okazało, za niską ceną, przyszli „fachowcy”, ale nie o 10.00 a o 22.00 a kiedy wyszli o 5.00 nad ranem, okazało się, że blat kuchenny jest porysowany w kilku miejscach. Jak są techniki wyboru dobrego fachowca?

Na wstępie można powiedzieć, że opinia nie kłamie. Jeśli Pan X ma dobrą opinię w naszej miejscowości, to skądś się to bierze. Oczywiście nie może to być tylko opinia jego szwagra czy żony.

Kolejny sposób, to sprawdzenie jego dotychczasowych prac. Jeśli coś robił, to na pewno może tym się pochwalić wskazując klientów. Jeśli się ociąga i mówi, że chroni go tajemnica handlowa, to warto skończyć takie negocjacje. Nie zaszkodzi też przejść się do wskazanych klientów, czasem krótka rozmowa i albo kogoś chwalą albo usłyszymy wyrzuty.

Inna rzecz to specjalizacja. Na rynku są fachowcy od drewna lub płyty. Poza tym jedni specjalizują się w meblach kuchennych, inni w salonowo-sypialnianych. Nie znaczy, to jednak, że fachowiec od mebli kuchennych nie zrobi nam dobrze szafki łazienkowej, ale warto to mieć na uwadze.

dobry stolarzPodejście do klienta, to też ważna rzecz. Mamy fachowca, umawiamy się na pomiar a potem czekamy 2-3 dni a jego telefon jest wyłączony. Po terminie wpada „fachura” i oznajmia, „że to pomyłka, ale już odtąd wszystko będzie w porządku”. Dziękujemy takim wykonawcom, bo na wstępie już nas nie szanują, więc szkoda testować, co będzie dalej. Jeśli nawet wcześniej w rozmowie zarzekają się, że dotrzymują terminów, to warto ich sprawdzić. Czasem pytanie, co będzie, jeśli np. zachorują i trzeba będzie przesunąć termin, czy dają jakieś ulgi, wprowadza ich zakłopotanie. Zdyscyplinowani wykonawcy potrafią się obrazić na takie podejrzenie, więc od razu wiemy, że wierzą w terminowość i tak też postępują.
Również unikajmy podejrzanie tanich ofert. Oznaczają, że albo stolarz robi wszystko niechlujnie albo materiały to na przykład odrzuty z kornikami z tartaku.
Odrzucajmy kiepskich „fachowców”, wspierajmy solidnych rzemieślników.

Leave a Reply