Ławki do przydomowego ogrodu

Piękny ogród, potrzebuje pięknego wykończenia. Rośliny – kwiaty, krzewy, drzewa, ale też – a może przede wszystkim – miejsce, w którym będzie można odpocząć. Prostym i niewymagającym, a zarazem eleganckim i uniwersalnym rozwiązaniem są ławki ogrodowe. Sprawdzają się doskonale o każdej porze roku, są wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Odpowiednio wykonane i zabezpieczone będą ozdobą ogrodu przez cały rok.

Ogrodowe ławki nadają przestrzeni liryczny charakter, mogą pełnić funkcje praktyczne, ale odpowiednio wkomponowane są mocno romantycznym akcentem. Natomiast uzupełnione drewnianą ławą doskonale sprawdzą się podczas grillów, spotkań z przyjaciółmi, czy ognisk. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie wybranie producenta, łatwo bowiem natknąć się na ławki, które po jednym sezonie nadawać się będą jedynie do wymiany.

ławka ogrodowa

ławka do ogrodu

Polecam zakup mebli profesjonalnych, wprost od producenta, natomiast odradzam meble dostępne w marketach (są to zwykle meble mniejszych rozmiarów, mniej stabilne, gorsze jakościowe, często zastępuje się w nich elementy żeliwne tworzywem sztucznym, które bardzo szybko niszczeje). Różnica w jakości jest ogromna. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie drewna, wykończenie oraz materiał z którego wykonane są okucia. Solidna ławka, to zakup na lata, który tylko raz na kilka sezonów będzie wymagał drobnego odświeżenia.

Dobra ławka, to przede wszystkim dobre drewno. Zasadą jest, że lepszym typem drewna do mebli ogrodowych, które są eksponowane na słońce, narażone na opady etc. jest drewno pochodzące z drzew liściastych. Tego typu drewno jest nie tylko twardsze i bardziej żywotne, ale też nie posiadają właściwości żywicznych. Ławki wykonane z drewna z drzew iglastych pod wpływem słońca i wysokich temperatur może puszczać soki. Ławki z drewna iglaków są tańsze, ale dużo mniej praktyczne. Warto natomiast poszukać ławek wykonanych z olchy lub buku, które jednocześnie nadają się do użytkowania w każdych warunkach i są stosunkowo niedrogie. Bardzo efektownie wyglądają ławki wykonane z drewna egzotycznego oraz takie, które nie posiadają elementów żeliwnych, są to jednak droższe rozwiązania.

ławka drewniana

ławka ogrodowa z drewna

Ławki pasują praktycznie do wszystkich typów ogrodów, są to meble na wskroś praktyczne i neutralne. Sprawdzą się zarówno w ogrodach nowoczesnych, tematycznych, jako i bardziej dzikich, czy przystosowanych dla dzieci.

W artykule zostały wykorzystane zdjęcia ławek ogrodowych firmy Fiemar.

Leave a Reply