Mały, lokalny producent mebli drewnianych – jak wybrać

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zamówienia na meble warto poznać lokalny rynek meblarski. Najważniejszy podział na rynku meblarskim dotyczy surowca, z którego powstają meble. Stolarze specjalizują się albo w drewnie albo w płycie (także MDF, HDF).

Ten podstawowy podział powoduje, że mamy ułatwione zadanie przy wyborze firmy, bo raczej nikt nie stara się być uniwersalny.

Wśród producentów mebli z płyt drewnopochodnych, tak jak we wszystkich branżach, są firmy droższe i tańsze, chociaż cena nie zawsze przekłada się na jakość. Czasem lokalna firma „idzie za sukcesem” w najgorszym tego słowa znaczeniu i niczym wielka fabryka przyjmuje jak najwięcej zamówień, nie dbając o jakość, bo klient zawsze i tak się znajdzie. Widać to np. przy montażu mebli kuchennych, który słabsze firmy są w stanie „obskoczyć” w pół dnia, a solidni wykonawcy robią to uczciwie w 8 godzin.

To nie wszystkie niestety praktyki „tańszych” firm. Zawalanie terminów bardzo często jest normą, więc jeśli musimy oszczędzać na meblach, to zastrzeżmy wcześniej, że nie przyjmujemy fachowców po godzinie 18, bo niektórzy są gotowi przyjechać jeszcze później. Zwłaszcza jeśli usługa ma mieć miejsce w domu wolnostojącym („Sąsiedzi przecież i tak nic nie usłyszą”). Warto też od razu narzucić pewną dyscyplinę w powiązaniu z konkretnymi decyzjami. Jeśli nie przyjeżdżają na wymiar konkretnego dnia, to następnego już ich nie przyjmujemy (wcześniej należy to oczywiście zastrzec w umowie) itd.

Druga nieszczęsna praktyka to niedbalstwo przy wykańczaniu szczegółów. Pękniętą okleinę na obrzeżach należy natychmiast wymienić („Wie Pan to musiało być w samochodzie, te nieszczęsne polskie drogi”). Nie słuchajmy wymówek o tym, że to zajmie czas. Trudno, nie płacimy dopóki wszystko nie będzie ukończone tak, jak chcieliśmy.

Na końcu warto wspomnieć o firmach spod większych miejscowości. Wiejskie zakłady stolarskie często są dobrym wyborem na usługodawcę, ponieważ mają nieco niższe ceny i starają się bardziej. Warto rozważyć taką alternatywę. Dobry stolarz to komfort w użytkowaniu mebli na lata.

Leave a Reply