Podstawowe maszyny i narzędzia stolarskie

Generalnie narzędzia służące wyrobie mebli można podzielić na ręczne i elektryczne, ale też ze względu na funkcjonalność na poszczególnych etapach obróbki surowca na finalny produkt.

Chyba wszystkie narzędzia ręczne mają swoje odpowiedniki elektryczne. Dla domowych majsterkowiczów wystarczą w większości przypadków narzędzia ręczne. Wyjątki to na pewno wiertarka i wkrętarka albo połączenie powyższych, chociaż dla zainteresowany są wiertarki ręczne oraz śrubokręty. Poza tym narzędzia ręczne są tańsze, zajmują mniej miejsca i są cichsze w użyciu. Narzędzia elektryczne są niezbędne dla zawodowych stolarzy, którzy wykonują kilkadziesiąt – kilkaset usług rocznie. Poza wiertarko-wkrętarką, może nam się przydać wyrzynarka, ale to w przypadku bardziej zaawansowanych projektów.

Obróbka surowca (drewno lub płyta drewnopochodna) składa się z takich etapów jak: pomiar, cięcie, łączenie, wykańczanie. Do każdego etapu służą inne narzędzia, część z nich może być przydatna na kilku etapach.

Na początku do pomiaru wystarczy nam zwijana miarka, suwmiarka, kątownik i ołówek stolarski. Pierwsze z tych narzędzi służy do mierzenia długości. Suwmiarka ma podobne przeznaczenie, ale jest dokładniejsza. Kątownikiem ustalimy kąty proste, co jak wiadomo nie zawsze jest zadaniem bardzo prostym. Ołówkiem zaznaczymy miejsca przycięcia materiału.

Co dalej? Kolejny etap każdej pracy stolarskiej to cięcie. Tutaj podstawą są różnego typu piły: płatnica, grzbietnica i narżnica. Płatnica to uniwersalna piła do cięcia drewna i płyty. Grzbietnica to dokładniejsza piła, o nieco innej budowie (brzeszczot usztywniony paskiem stali lub mosiądzu na górnej krawędzi). Mniejsza wersja grzbietnicy nazywa się narżnica i służy do dokładnych prac na bardzo małych odcinkach materiału.

Kiedy już materiał zmierzymy i przytniemy, przychodzi czas na łączenie poszczególnych elementów naszego mebla. Najprostszym sposobem jest połączenie przy pomocy gwoździ lub wkrętów. Do tego jest nam potrzebny młotek oraz narzędzie z funkcją wkrętarko-wiertarki. Innym sposobem jest klejenie, do którego potrzeba ścisków stolarskich. Bardziej zaawansowane techniki łączenia drewna (rzadziej płyty) to złącza na wpustki, zakładkowe, na zasuw, czopowe lub na jaskółczy ogon. Do ich wykonania oprócz wcześniejszych narzędzi będą potrzebne też dłuta oraz piła ramowa.

Ostatnim etapem jest wykańczanie powierzchni, do czego służą strugi, pilniki oraz narzędzia malarskie.

Leave a Reply