Meble do domowej biblioteki

Marzenie chyba każdego miłośnika literatury, to domowa biblioteka, w której zaciszu mógłby zaszywać się na czas lektury i w której całe zbiory będą odpowiednio ułożone i wyeksponowane. Zdecydowanie nie wystarczą zwykłe regały i fotel, to pomieszczenie ma w sobie coś z fetyszu, w którym można cieszyć się z samego obcowania z książkami, które musi być perfekcyjne i dopasowane do upodobań. Nawet miłośnik nowoczesnego dizajnu, rozkochany w literaturze książkach Jane Austen raczej nie będzie chciał swoich upodobań związanych z wzornictwem i dekoracją wnętrz przenosić do tego pomieszczenia. Jest w nim jakaś magia, która nie do końca jest związana z wystrojem.

Biblioteka musi mieć własnego ducha, to pewne! Ale co w niej umieścić, czy bibliotekę faktycznie przeznaczyć tylko na lekturę? Jeśli chcecie i macie taką możliwość – możecie stworzyć tradycyjną bibliotekę. Wówczas wygospodarujcie miejsce na wygodną kanapę, fotel i stolik kawowy, jeśli lubicie robić notatki i czytać przy biurku – możecie bibliotekę wyposażyć również w niewielkie biureczko, postawcie je jednak na uboczu, tak by od razu było widać jaka jest główna funkcja pomieszczenia.

Jeśli domowa biblioteka ma pełnić funkcję również gabinetu – w centralnym punkcie umieścić powinniście raczej biurko, natomiast fotel, czy kanapę nieco na uboczu – tak by charakter pomieszczenia był jednoznaczny, mimo że pełni ono różne funkcje. Uważajcie by nie zagracić tak urządzanej biblioteki, szczególnie jeśli pomieszczenie nie ma dużej powierzchni.

No i podstawa, czyli półki, czy regały. Radzę wybrać półki i w zależności od potrzeb zabudować nimi 1-2-3 ściany. Niskie regały są mniej stabilne, a przestrzeń ponad nimi pozostaje niewykorzystana, co w przyszłości może okazać się ograniczające. Zdecydowanie lepiej mieć kilka pustych półek, niż po zapełnieniu regałów żałować, że nie wybrano półek od podłogi do sufitu. Jeśli wasze zbiory nie są aż tak okazałe, możecie nieco pobawić się formą, tak by książki były odpowiednio wyeksponowane. Wybrać np. regał o nietypowym kształcie. Wiele zależy od was, od wielkości zbiorów i od preferencji. Również czytelniczych!

Domowa biblioteka, to luksus, ale z drugiej strony meble w niej służyć będą przez długie lata, raczej nie ulegną presji czasu. Warto więc od razu zainwestować tak, by pomieszczenie było faktycznie spełnieniem marzeń.

nowoczesna domowa bibioteka mala domowa biblioteka duza domowa biblioteka duza domowa biblioteka z kominkiem domowa biblioteka z kanapa Domowa biblioteka z 1 oknem

 

Leave a Reply