Meble w stylu skandynawskim

Styl skandynawski, to nie tylko Ikea! Cieszący się w Polsce niesłabnącą popularnością dizajn z północy wbrew pozorom oferuje ogromną różnorodność. Przestrzenie urządzone w stylu skandynawskim są przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, przestronne, minimalistyczne i jednocześnie szalenie przytulne. Mimo, że operuje się w nich raczej jasnymi kolorami, szczególnie bielą i jej odcieniami, a także ostrymi, chłodnymi akcentami – ostateczny efekt zawsze jest ten sam – ciepłe, domowe, jasne wnętrze. Idealne do mieszkania, stworzone przede wszystkim z myślą o… mieszkańcach. Może uznacie to za żaden wyczyn, ale wcale nie jest tak łatwo stworzyć coś jednocześnie pięknego i funkcjonalnego.

biala szafa w stylu skandynawskim

Biała szafa w stylu skandynawskim (źródło:www.meblarnia.com.pl)

Styl skandynawski, to przede wszystkim ogromne wyczucie, jasne kolory i zachowanie równowagi.

Lepiej postawić na jedną większą ozdobę, niż dużo małych bibelotów, które sprawią, że wnętrze będzie wydawać się zagracone. Doskonale sprawdzi się wybranie „motywu przewodniego” i tworzenie pomieszczeń, w których wszystko będzie umiejscowione w sposób przemyślany.

Styl skandynawski pojawił się i stopniowo zaczął zyskiwać na popularności już w latach 30. XX wieku! Oczywiście, w Polsce w tym czasie nikt nie słyszał o „stylu skandynawskim”. Do jego rozpropagowania w dużej mierze przyczyniło się dopiero powstawanie pierwszych sklepów Ikea w latach 90. Obecnie jednak styl skandynawski jest niemal obowiązkowym elementem wszystkich szanujących się sklepów, ja bardzo lubię te meble skandynawskie, bo cechuje je różnorodność i mają tam ogromny wybór.

Styl skandynawski nieodmiennie kojarzy się z czystością – proste formy, jasne drewno. Od samego początku styl skandynawski w mocny sposób nawiązywał do przyrody, do dziś jest on bardzo naturalny, choć obecnie przejawia się to raczej w wykorzystywaniu właśnie drewna, a odchodzi się od skór zwierzęcych, niegdyś absolutnie koniecznych.

Dla wielu styl skandynawski jest ponadczasowy i uniwersalny, nigdy się nie zestarzeje i nigdy nie straci na swojej organiczności, dzięki której podbił wiele serc na całym świecie.

Łóżko w stylu skandynawskim

Łóżko w stylu skandynawskim (źródło: www.meblarnia.com.pl)

Prawda jest taka, że aby stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim najlepiej wykorzystać materiały „bliskie”, lokalne, czy po prostu z jakiś względów dla nas ważne. Wnętrze w stylu skandynawskim, nie może być pokojem z obrazka, trzeba znaleźć własny styl, drogę, która nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jak już pisałam – styl skandynawski, to taki przytulny, domowy dizajn, a to nierozerwalnie wiąże się z włożeniem w niego cząstki siebie.

Nie bójcie się odważnych akcentów, to one właśnie definiują wnętrze i doskonale wpisują się w filozofię stylu! Jeśli chodzi o dodatki możecie (pozostając w prostej formie) puścić wodze wyobraźni. Doskonały będzie np. złoty jeleń, czy srebrny łoś! 🙂

Pamiętajcie o równowadze – mocno dodatki łączcie z naturalnymi materiałami, szczególnie eksponujcie drewno!

użytkownicy szukali:
  • szafa biała
  • szafa drewniana biała

Leave a Reply