Rodzaje drewnianych podłóg

Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów służących do wykończenia domowych podłóg. Drewniane podłogi mogą być stosowane zarówno w sypialniach oraz salonach i pokojach dziennych, jak i w kuchniach, a nawet w łazienkach. Drewniana podłoga jest bardzo wytrzymała, a jednocześnie łatwo utrzymać ją w czystości. Obecnie na podłogach obok tradycyjnych rozwiązań takich, jak parkiety, mozaiki czy deski podłogowe, układa się również panele drewniane, lub parkiet przemysłowy. Zobacz w jaki sposób można kłaść parkiety i deski podłogowe. Do wyboru mamy: Lubiany i popularny parkiet, Mozaika, czyli parkiet, który łatwo ułożyć, Deski podłogowe oraz Parkiet przemysłowy.

Lubiany i popularny parkiet

Parkiety drewniane układane są z niewielkich deszczułek nazywanych klepkami. W przypadku tradycyjnego parkietu klepki wykonane z jednego gatunku drewna łączy się za pomocą wpustów i wypustów i układa w różne wzory. Najczęściej stosowane wzory to jodełka, cegiełka oraz kwadrat. Na podłodze można ułożyć także parkiet dekoracyjny. Do jego wykonania używa się deszczułek z różnych gatunków drewna i różnych kształtach. Zastosowanie klepek z różnego rodzaju drewna pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty kolorystyczne. Parkiet układa się na podłożu mineralnym, na przykład betonie lub podkładzie cementowym, na deskach, ewentualnie na płytach drewnopochodnych.

Mozaika, czyli parkiet, który łatwo ułożyć

Mozaika wizualnie bardzo przypomina tradycyjne parkiety drewniane. Jest jednak zdecydowanie łatwiejsza w montażu. Niewielkie deszczułki naklejone są na siatkę. Taką płytę, mającą zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości przykleja się do podłoża (betonu lub gładzi cementowej) przy użyciu kleju do parkietów, siatką do dołu. Mozaiki można układać w wiele różnych wzorów. W zależności od rodzajów użytego drewna są one również bardzo zróżnicowane kolorystycznie.

podłoga drewniana

Podłoga drewniana

Deski podłogowe

Deski podłogowe wytwarza się najczęściej z litego drewna. Mocuje się je do podłoża cementowego za pomocą mocnego kleju poliuretanowego. Podłoga z desek drewnianych wygląda niezwykle naturalnie. Potrafi zmienić zimne pomieszczenie w przytulny pokój. Deski podłogowe bardzo dobrze sprawdzają się praktycznie w każdych warunkach.

Parkiet przemysłowy

Podłogi pokrywa się czasami parkietem przemysłowym. Jest on wykonany z wąskich deszczułek, które łączy się w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej. Do podłoża parkiet przyklejany jest przy użyciu kleju. Parkiety drewniane przemysłowe charakteryzują się dużą grubością, są w związku z tym bardzo wytrzymałe.

Układanie parkietów i drewna jest rzeczą dosyć skomplikowaną. Żeby to zrobić dobrze lepiej oddać sprawę fachowcom lub wyspecjalizowanej firmie. Można położyć parkiet także własnoręcznie, jednak wtedy wymagana jest wiedza jak to zrobić dobrze.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki firmie Prodexpol: www.prodexpol.pl, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży parkietów drewnianych oraz deski podłogowej.

Leave a Reply